Jak zagospodarować ogród?
Ładny ogród to nie tylko duma właściciela, ale też miejsce gdzie spędza się dużo czasu. Jednak jego utrzymanie wydaje się nam pracochłonne. Co zrobić aby tak nie było?
Jaki chcemy mieć ogród
Do wyboru mamy dwa rodzaje ogrodu jakie są obecnie popularne. Reprezentacyjny i użytkowy. Jeszcze przed założeniem ogrodu musimy określić czy chcemy czerpać korzyści z uprawy warzyw, albo zbierać owoce do deseru. Taki zakątek można stworzyć z dala od części rekreacyjnej, a krzewy owocowe są równie ładne także na miejscu bardziej wyeksponowanym.
Ogród reprezentacyjny
Ten rodzaj ogrodu ładnie wygląda, ale na dużych powierzchniach powyżej 0,5 ha. Na takim areale można zrobić naprawdę ładne nasadzenia i zakątki. Jak chcemy zagospodarować ogród w takim stylu to musimy nastawić się na sadzenie się roślin ozdobne z wykorzystaniem elementów stałej architektury ogrodowej.
Od czego zacząć tworzenie ogrodu?
Na samym początku warto zaplanować stałe elementy architektury ogrodowej. Należą do nich:
- altany – dobrze jest znaleźć dla niej miejsce w półcieniu, aby nie było w niej zbyt ciemno ani gorąco w upalne dni;
- oczko wodne – woda w ogrodzie jest bardzo pożądanym akcentem, najlepiej znaleźć dla niej także miejsce w półcieniu;
- rzeźby ogrodowe – mogą to być posągi czy nawet konary drzew tworzące tajemnicze miejsca, trzymajmy się jednak zasady, że jedna dobra rzeźba jest lepsza niż dziesięć byle jakich;
- miejsce do gier i zabaw – ten element ogrodu powinniśmy mieć też na uwadze;
- plac zabaw dla dzieci – posiadanie pociech wiąże się z koniecznością zapewnienia im miejsca do zabawy, aby jak najwięcej czasu spędzały na świeżym powietrzu;
- ścieżki – na koniec należy całość połączyć zgrabną siecią ścieżek, podzielimy też w ten sposób ogród tworząc miejsca na rabaty.
Zapełniamy ogród roślinami
Kiedy wiemy już jak zagospodarować ogród jeśli chodzi o stałe elementy to teraz czas na gatunki roślin. Zanim je wybierzemy musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów:
- wyższe rośliny powinny stanowić tło dla niższych;
- a wokół nich warto posadzić gatunki okrywowe;
- wybierając rośliny do danego miejsca należy łączyć gatunki o podobnych wymaganiach siedliskowych.
Rośliny na słoneczne rabaty
Dużo słońca w danym miejscu daje ogromne możliwości aranżacyjne, jeśli chodzi o dobór roślin. Warto w takim miejscu stworzyć rabatę, która od wiosny do zimy będzie się pięknie prezentowała. Na przykład takie jak:
- lilak – krzew dość wysoki o pięknych kwiatach zebranych w grona o długości nawet do 20 cm;
- krzewuszka – niewysoki krzew dorastający do 1 m wysokości o kwiatach w kształcie dzwonków;
- jaśminowiec – krzew wysoki o kwiatach licznie pojawiających się w maju i czerwcu;
- liliowce – są to byliny wieloletnie, bardzo łatwe w uprawie o kwiatach podobnych do lilii;
- astry – są również wieloletnie, wysokie albo niskie w zależności od odmiany, niektóre z nich kwitną jesienią, dlatego są warte uwagi;
- dzwonek dalmatyński – to pięknie kwitnąca roślina okrywowa idealna na rabaty i obsadzanie miejsc kamienistych;
- floks skrzydlasty – kwitnie wiosną tworzą piękne kobierce kwiatów;
- jeżówki – duże koszyczki kolorowych kwiatów pojawiają się na tych bylinach od czerwca aż do późnej jesieni;
- lawenda – rośnie w formie kępy, zakwita latem na fioletowo, idealnie nadaje się do obsadzania ścieżek.
Ogród użytkowy
Część użytkowa wymaga o wiele więcej wiedzy jak i pracy. Bo jego rola to nie tylko dostarczanie owoców, ale też ma ładnie wyglądać i mieć miejsce dla relaksu. Za to korzyści z takiego ogrodu jest bardzo dużo.
Zakładanie ogrodu użytkowego
Umiejętne dobranie gatunków do miejsc w ogrodzie pozwoli na zminimalizowanie nakładów pracy przy nim. Rośliny, które preferują słońce sadzimy do słońca, te co lubią rosnąć w ocienionym miejscu w półcieniu.
Warzywa w ogrodzie
W tym typie ogrodu dobrze jest znaleźć miejsce dla ulubionych warzyw. Sprawdzają się świetnie grządki podwyższone, których pielęgnacja nie stanowi problemu. Do uprawy wybrać najlepiej te warzywa, które najczęściej jemy. Również nowalijki są polecane. Jak już sprzątniemy jedno warzywo to na jego miejsce można sadzić następne. I tak po sałacie zjedzonej w maju można posadzić pomidory albo papryki. A po warzywach sprzątanych do połowy lipca można wsadzać fasolkę szparagową karłową.
Owocowe krzewy
Mając miejsce można posadzić sobie krzewy owocowe. Oprócz owoców jakie będziemy co roku mogli zbierać tworzą one parawan oraz tło dla rabat kwiatowych. Poza tym nadają się one też do małych ogrodów, w których nie ma na tyle przestrzeni aby posadzić drzewa. Jeśli chodzi o wybór poszczególnych gatunków to warto mieć przynajmniej jedną czarną porzeczkę, agrest, maliny, kilka borówek amerykańskich kwitnących w tych samych terminach (aby nie było problemu z zapyleniem).
Drzewa owocowe
W tyle ogrodzenia można posadzić leszczynę, jej smaczne orzechy są bardzo zdrowe. Może też tworzyć z niej parawan zasłaniający ogród od północy. Jednak trzeba ja prowadzić na jeden pień i wycinać odrosty korzeniowe, które osłabiają główny pień. Dla jabłoni najlepiej wybrać wilgotne i słoneczne miejsce, za to grusze wolą bardziej suche i ciepłe stanowiska. W miejscu wietrznym poradzi sobie czereśnia, za to bardzo ciepłe i słoneczne przy murze miejsca można przeznaczyć na brzoskwinie i nektaryny.
Zakładanie ogrodu użytkowego to inwestycja na długi okres czasu. Nawet jeśli sami nie zamierzamy z niego korzystać to i tak warto go mieć na przyszłość. Na pewno skorzystają na tym ptaki, które z powodu zmiany środowiska często mają problem ze znalezieniem pokarmu.
Osobiście bardzo dużo czasu poświęciłem na stworzenie ogrodu swoich marzeń. Są alejki i altana. Mnóstwo ozdobnych drzewek i roślin. Nie zabrakło też kilku jabłonek i grusz, które uwielbiam 😀