Działka rekreacyjna – co można budować na niej?
Dobrze by było określić najpierw co to jest działka rekreacyjna. Jednak w polskim prawie nie ma jednoznacznej definicji takiej działki. Ogólnie jest to taki teren, który jest wykorzystywany w celach wypoczynkowych, a w planach zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony teren pod zabudowę letniskową.
Wszystko reguluje miejscowa gmina
Tak naprawdę to co można wybudować na działce rekreacyjnej jest wyszczególnione w MPZP. Tam też jest określone jaka zabudowa letniskowa może powstać, czy całoroczna czy tylko sezonowa.
Jakie obiekty można stawiać na działce rekreacyjnej?
Jeśli chodzi o zagospodarowanie działki rekreacyjnej to jest możliwość postawienia kilku obiektów:
- altany garaże niezwiązane z gruntem;
- dom letniskowy;
- budynki do 30 m2 z ograniczeniem jednego na 500 m2 przy czym mogą mieć do 5 m wysokości.
W przypadku stawiania budynku należy wcześniej dokonać jego zgłoszenia w miejscowym starostwie powiatowym minimum miesiąc przed zaczęciem robót. Zgoda jest milcząca, jednak trzeba zacząć budowę do 2 lat.
Działki ROD
Rodzinne Ogródki Działkowe to inicjatywa jeszcze sprzed czasów wojny, narodzona w celu zapewnienia ludności miejskiej miejsca na wypoczynek oraz do uprawy warzyw i owoców. W razie problemów z zapewnieniem dostaw żywności miał to być rezerwuar zabezpieczenia na kilka miesięcy. Obecnie ich charakter zmienił się na bardziej rekreacyjny, ale nadal dostarcza ich właścicielom plonów.
Budynek na działkach ROD
Na takich działkach można postawić obiekt zwany altaną. Wszystkie parametry odnośnie jego wielkości i inne informacje zawarte są w rozporządzeniu Związku Działkowców. Ogródki działkowe są zazwyczaj położone w obrębie miast, przez co mogą być zagospodarowywane pod inwestycje, jeśli miasto się rozrasta.
Dom letniskowy
Inaczej budynek rekreacji indywidualnej. Można go stawiać bez pozwolenia na budowę, nie wymaga prowadzenia księgi obiektu ani przeprowadzania kontroli instalacji.
Ograniczenia w budowie domku letniskowego
Jeśli chodzi o budowanie domku letniskowego na działce rekreacyjnej to jeśli jego parametry są mniejsze niż wyszczególniony wcześniej budynek do 30 m2 i 5 m wysokości nie wymaga on pozwoleń. Wystarczy złożyć tylko zgłoszenie. Za to budując domek letniskowy o większej powierzchni musimy się liczyć z tym, że jego wykonanie będzie wymagało więcej dokumentacji.
Działka z przeznaczeniem rekreacyjnym nie zawsze jest zła inwestycją, ale pamiętajmy, szczególnie na terenach uzdrowiskowych, że zazwyczaj często są tam nakładane ograniczenia. Za to na pewno nie wyrośnie nam za płotem jakaś uciążliwa inwestycja, która zamieni sielankę w koszmar. Z czasem jest też tak, że możliwa jest zamiana w MPZP działki rekreacyjnej na budowlaną.
Uwielbiam spędzać czas na mojej działce letniskowej. Co roku biorę długi urlop w pracy, aby tam pojechać. Niesamowicie się w takim miejscu odpoczywa.