Wyposażenie kuchni – jaka deska do krojenia będzie najlepsza?
Trudno sobie wyobrazić kuchnię, w której nie znajdziemy przynajmniej jednej deski do krojenia. To podstawowy element wyposażenia wykorzystywany na co dzień. O ile jeszcze do niedawna wybór desek był dość ograniczony, o tyle obecnie mnogość rozwiązań może zaskoczyć. Jakie rodzaje desek do krojenia są dostępne na rynku i które z nich szczególnie warto kupić?
Zarówno profesjonalne wyposażenie gastronomii, jak i kuchni domowej wymaga zakupu deski do krojenia, a w zasadzie kilku desek. Najczęściej wykorzystuje się deski drewniane, z tworzywa lub szklane, chociaż coraz większą popularność zyskują także wersje bambusowe. Które z nich sprawdzają się najlepiej jako wyposażenie kuchni gastronomicznej, a które w domu?
Drewniane deski do krojenia
Zacznijmy od tych najpopularniejszych, czyli drewnianych desek. Wykonuje się je m.in. z drewna bukowego, jesionowego, orzechowego oraz klonowego, przez co mogą mieć różne kolory i ułożenia słojów, a jednocześnie większą lub mniejszą twardość. Bez problemu da się je kupić w dowolnych kształtach – okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne – oraz z wyciętymi wzorami. Niektóre firmy oferują deski drewniane nakładane na blat albo montowane na zlewozmywakach. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w małych kuchniach, ponieważ pozwala zwiększyć przestrzeń roboczą – tworzy dodatkowy kawałek blatu. Drewniane deski często stanowią wyposażenie gastronomii, ponieważ nie tępią noży, a jednocześnie mogą służyć jako podkładki pod gorące garnki.
Trzeba jednak pamiętać, że mają swoje wady. Po pierwsze, bardzo łatwo wchłaniają wodę, zapachy i barwniki. Po drugie, nie nadają się do mycia w zmywarce. Po trzecie, nieodpowiednio użytkowane stają się pożywką dla bakterii.
Szklane deski do krojenia
Wyposażenie kuchni coraz częściej uzupełniane jest o deski szklane. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do wspomnianych już drewnianych modeli nie wchłaniają ani wody, ani zapachów, a jednocześnie nie ulegają zarysowaniom. Dostępne są w dowolnych wzorach, kształtach i kolorach, stąd można je dopasować do wystroju. Kuchnia – wyposażenie restauracyjne oraz domowe – docenia również to, że deski ze szkła można myć w zmywarkach. Minusy? Są stosunkowo ciężkie, tępią noże i niestety jeżeli spadną, rozbiją się na drobne kawałki.
Deski z tworzyw sztucznych
Profesjonalne wyposażenie kuchni chętnie wykorzystuje również deski z tworzyw sztucznych. Zresztą w domowych wnętrzach można je spotkać praktycznie tak samo często jak drewniane odpowiedniki. Za ich popularnością przemawiają: niska cena, łatwa dostępność, odporność na szorowanie, niewchłanianie zapachów i wilgoci oraz lekkość. Dodatkowo deski plastikowe nie tępią noży, a większość modeli nadaje się do mycia w zmywarce. Niektórzy kupują kilka desek takiej samej wielkości, ale w różnych kolorach, żeby przeznaczyć je do krojenia poszczególnych grup produktów – np. na zielonej kroją wyłącznie warzywa i owoce, na czerwonej mięso, na niebieskiej sery itp. To dobry pomysł, jeżeli chce się uniknąć przenikania bakterii. Czy zatem plastikowe deski mają jakieś wady? Niestety po pewnym czasie pojawiają się na nich zarysowania i nacięcia, a dodatkowo jasne tworzywo może się odbarwiać od buraków czy papryki.